ARCAM ALPHA 9 CD – MODYFIKACJA – PL

Arcam CD9

ARCAM ALPHA 9 CD MODYFICATION – ENG

WPROWADZENIE.

Na warsztat trafił mi się, odtwarzacz CD Arcam Alpha 9 (CD). Można powiedzieć jest to dość słynny odtwarzacz ze względu na „mityczny” przetwornik zwany RingDAC. Odtwarzacz jak i sam przetwornik powstał pod koniec lat 90 (1997-1998r). Na ówczesnym rynku znajdowały się trzy modele 7/8 i wspomniany z nr 9. W przetwornik RingDAC był wyposażony tylko model nr 9. Pozostałe były modelami o „kastrowanymi”. Co ciekawe model 9 jest tak naprawdę modelem nr 7(9) jednak z dołożonym RingDAC-kiem.

BUDOWA – Konstrukcja

Ale na swym pokładzie posiada w pełni funkcjonalny obwód pierwotnego modelu jednak jest on rozłączony na zworkach.

Poniżej fotografia płyty głównej wspomniane zworki do wyłączenia wewnętrznego przetwornika zaznaczono czerwonym prostokątem, a całą sekcję przetwornika wraz z obwodami wyjściowymi niebieskim prostokątem.

AA9_01

Niestety RingDAC oraz wewnętrzny przetwornik nie będą działały razem. Po zwarciu zworek owszem RingDAC działa prawidłowo ale już wewnętrza sekcja nie.

Na płytce głównej widzimy transformator oraz sekcję zasilania. Niestety wadą odtwarzacza jest niedopracowana sekcja zasilania, radiator stabilizatora 5V grzeje się niemiłosiernie co powoduje że obudowa po godzinie jest co najmniej ciepła. A jak włożymy odtwarzacz w zamkniętą półkę odtwarzacz staje się nieznośnie gorący. Niestety jest do przypadłość znacznej ilości urządzeń ARCAMA, ktoś kto tam pracuje i projektuje układy nie za bardzo sobie radzi z projektowaniem układów pod kontem temperatury pracy podzespołów.

MODYFIKACJA

Jako że wspomniany stabilizator nagrzewał się do znacznych temperatur przekraczających 100C postanowiłem zmodyfikować owe chłodzenie. Po pierwsze dałem inny ciut większy radiator, po drugie jako że obudowa jest z blachy aluminiowej postanowiłem doprowadzić do tego aby radiator stykał się z górną blachą co zapewniło lepsze odprowadzenie ciepła. Oczywiście nie zmniejszyło to temperatury samego odtwarzacza, ale zapewniło lepsze odprowadzanie ciepła od samego stabilizatora.

AA9_02

Niestety jako że dalej całość się grzała (mówiąc szczerze niemiłosiernie) postanowiłem wymienić stabilizator liniowy na przetwornice, zastosowałem przetwornice  OKI78SR-5/1.5-W36C.

Po za tym wymieniłem kondensatory w sekcji zasilania. Niestety przez ciepło tam panujące nie były w zbyt dobrej kondycji.

SZUM – Gargantuiczny ?

Kolejną wadą przynajmniej modelu z przetwornikiem RingDAC. Jest bardzo wysoki poziom szumu. Mówiąc szczerze wartość tego szumu jest jakaś niebywała. Proszę spojrzeć na poniższy film.

Porównanie dwóch CD SONY i ARCAM ilość generowanego szumy przez ARCAM-a pozostawiam do własnej oceny.

Co ciekawe pomiar widma i parametrów nie wskazuje aby szum był tak wysoki.

Dynamika urządzenia sięga 90dB THD+N to 0,0032 %

Może na koniec odpowiedz na prostokąt na wyjściu.

DS2_QuickPrint06

OPINIA – ODSŁUCH

Odtwarzacz brzmi całkiem przyjemnie można by powiedzieć neutralnie. W żadnym zakresie częstotliwości nie widać jakiegoś eksponowania pasma. Stereofonia jest dobra ale na pewno nie jakaś wybitna.  Lokalizacja instrumentów tez jest dobra. Niestety szumy generowane przez odtwarzacz troszkę dyskwalifikują go do słuchania muzyki poważnej gdzie aby „koncertowo” słuchać utworów musimy mieć bardziej podkręcony wzmacniacz.

PODSUMOWANIE

Można sobie zadać pytanie czy to jest dobre CD (w rozumieniu historycznym) warto spojrzeć na historię wszystkich modeli z RingDAC-kiem. Arcam wszystkie te modele uważał za topowe (co też odzwierciedlało się w cenie) jednak należy wspomnieć że finalnie zarzucił tą konstrukcję choć sama technologia przetrwała i jest w jakimś sensie dalej rozwijana RingDAC.

Osobiście uważam patrząc na wszystkie wady i zalety oraz cenę odtwarzacza za model dość  przeciętny, ale nie zły. Oczywiście prezentowany model 9 CD był pierwszym i mógł mieć wady. Nie znam i nie testowałem innych modeli (92 CD, 23). I nie wiem jak się one prezentują w stosunku do tego modelu.

Fakt jest jednak taki że w dalszym ciągu ten model uważany jest w szerokich kręgach audiofilów za dobry model. Ja jednak uważam że za podobne pieniądze można kupić lepszy CD. Czy to kwestia reklamy i marketingu ? Może.

 

W przypadku pytań proszę o kontakt:

In case of contact, please write:

Contact Us

You may contact us by filling in this form any time you need professional support or have any questions. You can also fill in the form to leave your comments or feedback.
Name:*
E-mail:*
Company:
Subject:*
Details:

* Indicates required fields