Naprawa KEITHLEY 2001 Multimetr 7.5 Cyfry.

Ostatnimi czasu upolowałem na allegro multimetr KEITHLEY 2001

Najpierw może troszkę o historii zakupu, został kupiony na aukcji allegro jako :

uwaga NOWY (no prawie) i w 100 % stanie (czytam w 100% sprawny)

3000 PLN …

Oto co otrzymałem;

Urządzenie nie działa….. po pierwsze nie jest nowe 🙂 powiedział bym daleko od nowe bo ma … ćwierć wieku rok na układach to głównie 1992r.

Zaglądniecie do środka… widać delikatne grzebanie ale nie jakieś straszne, dalsze spojrzenia dość szybko wyjaśniają problem wylewające kondensatory i to marki NICHICON !!! I to w sekcji analogowej jak i cyfrowej, niestety takie coś jest niebezpieczne bo potrafi uszkodzić elementy i po prostu zniszczyć ścieżki (i tutaj dość cienkie).

Ktoś już wymienił kilka kondensatorów ale nie wszystkie i to w dodatku na jakieś parszywe TEMPO.

A więc na pierwszy ogień do wymiany prawie wszystkie (prócz jednego) kondensatory do wymiany.

 

Płytka przeszła gruntowne czyszczenie.

Pozostał problem nie włączającego się zasilania. Winny okazał się rezystor mocy 470 Om. Po jego wymianie miernik został przywrócony do życia.

Uwaga kondensatory należy wymienić również w sekcji cyfrowej.

Ja nie wymieniłem tylko tego dużego nie wykazuje uszkodzenia więc pozostał po za tym ciężko taki kupić trzeba by zastosować normalny stojący.

 

Chcę zwrócić uwagę na układ znajdujący się blisko procesora a jest nim pamieć szeregowa x24c16 dobrze ją docelowo zamontować na podstawce, a przed wszelkimi próbami kalibracji skopiować 🙂 w przepadku jak coś zrobimy źle łatwo dane będzie przywrócić ….

Co do samego miernika porządna amerykańska robota, z początku lat 90, myślę pomimo że przeszedł ostatnią kalibracje w 2000r nieźle trzyma parametry, po za felernymi kondensatorami (trochę dziwne ze taki feler zdarzył się marce Nichicon) widać ze elementy nie tknięte zębem czasu.

Teraz trzeba pomyśleć o kalibracji, niestety tani to nie jest, w fabryce zawołali sobie: (dziwne ze wysyłka aż do Niemiec a kalibracja o ile posiada się kalibrator nie jest trudna)

  1. Kalibracja fabryczna ISO9001 to koszt 595 EUR (opcjonalnie wyniki kalibracji w cenię 90 EUR)
  2. Kalibracja akredytowana ISO17025 to koszt 720 EUR (wraz z wynikami kalibracji).

No pewnie netto 🙂 co by stanowiło z przesyłkami tyle co za niego zapłaciłem…..

Na koniec filmik z secret menu…. ciekawe widać Polsko brzmiące nazwiska 🙂