Generator „zegarowy” 32768 Hz stabilizowany Generatorem OCXO

Wstęp 

Projekt powstał ze względu na budowę „zegara NIXIE” ładny fajny zegar jednak jak to ma zwykle miejsce w takich rozwiązaniach wzorcem w takich zegarach jest popularny kwarc 32768 Hz. Niestety na ogół stabilność takich kwarców jest w zakresie 20 – 50 ppm. Nawet przy 20 ppm daje to 630s na rok co daje ponad 10 min rok a więc ok 1 min na miesiąc.

Najlepsze rezonatory kwarcowe TCXO na tą częstotliwość dają 5ppm a więc 160 s i prawie 3 min na rok.

Ale przecież można by zrobić taki generator w oparciu o jakiś generator OCXO które to można kupić na naszych rodzimych czy tym bardziej zagranicznych portalach. Stabilność takich generatorów to na ogół dużo poniżej 0,5ppm.

Projekt 

Jako że mi w ręce wpał taki generator firmy Vectron OX-220 z stabilnością 0,1ppm na rok co daje błąd 3 sekund na rok czyli można powiedzieć ze regulacja nie jest potrzebna.

Teraz trzeba zrobić do tego układ wykonawczy czyli z 10MHz trzeba zrobić owe 32,768 kHz. A więc synteza, a że projekt trzeba zrobić maksymalnie tanio i prosto na świecznik poszedł układ AD9833 którego cena wynosi ok 15 PLN jako układ sterujący to procesor AtTiny 85 za śmieszne ok 1-2 PLN.

Najkosztowniejszym elementem będzie zasilanie i układ podtrzymania zasilania wraz z akumulatorem Li-Ion.

Poniżej diagram projektu:

Układ jest na razie na etapie prototypownia …

Musze sprawdzić prace tego układu z samym DS1307, planuje po prostu wprowadzić sygnał zegarowy na wejście DS1307 (tam gdzie normalnie  wpięty jest kwarc.

Powinno zadziałać.