High End Subwoofer 20 – 100 Hz PL

Wstęp

Projekt powstał dla kolegi. Początkowo były próby zakupienia fabrycznego subwoofera, jednak znalezienie subwoofera o żądanych parametrach w miarę rozsądnych cenach stało po po prostu nie realne padła decyzja o konstrukcji Super Subwoofera.

Wykonanie

Założenia:

  • bardzo niskie dolne pasmo przenoszenia poniżej 20 Hz
  • bardzo dobra odpowiedź impulsowa.

Jako że zależało nam na BDB odpowiedzi impulsowej konstrukcja została oparta o obudowę zamkniętą ! Spowodowało to że wielkość obudowy jest po prostu duża wymiary zewnętrze to 1,1 x 0,62 x 0,41 m co dało łączną objętość brutto 0,279 m3 (279L) netto to 180 litrów. Jako głośnik został wybrany potężny Dayton RSS390HF. Do napędzania całości wykorzystany został wzmacniacz HYPEX DS4 oddający blisko 400 W na 4 Om (faktycznie jakieś 320W). Choć i tak uważam że nie jest on za mocny te czyste 500W w cale by nie zaszkodziło wzmacniacz oczywiście pracuje w klasie D.

Obudowa oczywiście została odpowiednio wyliczona.

Do konstrukcji został wykorzystany MDF o grubości 38mm wraz z dodatkowymi wzmocnieniami w środku.

Całość była następnie wykończona  okleiną drewnianą.

Głosnik RSS390HF-4 specyfikacja:

rss390hf-4_spec_1 rss390hf-4_spec_2

rss390hf-4_spec_4 rss390hf-4_spec_3

rss390hf-4_spec_5

Obliczenia symulacja obudowy 

Symulacja za pomocą programu AJ Sealed Design 2.0

rss390hf-4_spec_7

oraz za pomocą oprogramowania na stronie : WEB

rss390hf-4_spec_8

 

Obudowa zamknięta jak widać zapewnia najlepszą odpowiedź impulsową oraz opóźnienia grupowe. Jedyną wadą jest mniejsze pasmo przenoszenia do „dołu” w przypadku obudowy z otworem pasmo przenoszenia 20 Hz uzyskujemy już przy spadku -1 dB, a przy -6dB dochodzimy do ok 16 Hz, dla obudowy zamkniętej otrzymujemy 20 Hz przy – 7dB

Wykonanie obudowy (PDF – Click)

rss390hf-4_spec_6

Rysunek obudowy

Kilka fotek samej konstrukcji mechanicznej

sub_5 sub_4

sub_3  sub_2

Widok złożonego subwoofera 🙂

sub_10 sub_6

sub_7 sub_8

sub_9

Podsumowanie:

Subwoofer to potęga moc i siłą jaką generuje jest gargantuiczna. Niestety w niezbyt dużych pomieszczeniach przy tak niskich częstotliwościach pojawia się problem fal stojących i pneumatycznego przetłaczania powietrza. Aby „kolumienka” rozwinęła w pełni swoje możliwości pokój w którym się ona znajduję powinien mieć znaczne wymiary. To chyba jedyne „poważne” problemy.

Sam głośnik ma aluminiową membranę w więc trzeba bezwzględnie częstotliwości powyżej 200Hz inaczej będziemy słyszeć z membrany nieprzyjemne metaliczne podbarwianie dźwięku ( pojawiają się rezonanse). A więc kolumienkę najlepiej sterować sygnałem z wyjścia SUB amplitunera. Inną zasadną kwestią jest uzyskanie „synchronizacji” fazy pomiędzy głośnikami głównymi a przedmiotowym subwooferem. Oczywiście wymaga to pewnej zabawy i doświadczeń, na szczęście wzmacniacz Hypex-a posiada dość bogate możliwości regulacyjne (w tym płynna regulacja fazy, częstotliwości odcięcia itd) więc problemów być nie powinno. Aczkolwiek musimy pamiętać że nigdy idealnej fazowości nie zachowamy (płynnie się będzie ona zmieniać w funkcji częstotliwości), więc pasmo przenoszenia „od góry” powinno być jak najbardziej minimalne i ściśle dostosowane do głównych głośników w innym przypadku będziemy mieli „dziury” w pasmie przenoszenia.

I jeszcze kwestia wykonania niestety jest ona dość kosztowna – choć i tak pewnie stanowi ona ułamek ceny jeśli by był to produkt jakieś „znanej marki” nie była by ona mniejsza niż jakieś 20 – 30 tyś PLN nasze finalne koszty zostały zamknięte w okolicy 5,5 kPLN (obejmują materiały i robota gdyż samo wykonanie skrzynki zostało zlecone firmie (CNC).

A i na koniec waga 🙂 ok 120 kG 🙂

 

W przypadku pytań proszę o kontakt:

In case of contact, please write:

Contact Us

You may contact us by filling in this form any time you need professional support or have any questions. You can also fill in the form to leave your comments or feedback.
Name:*
E-mail:*
Company:
Subject:*
Details:

* Indicates required fields